"Eğitimsiz insan, ruhsuz bedene benzer" Bu nedenle eğitim medeniyetin hayat kaynağıdır ve eğitim ancak Şaban AKPOLAT gibi cesur eğitimcilerin omuzlarında yükselebilirdi. Şaban AKPOLAT hayatının büyük bir bölümünü gönül verdiği eğitimcilikle geçirdi.

O bir hayat arkadaşıydı, bir babaydı, bir dost ve bir sırdaştı ama her şeyden önce bir öğretmendi. Hayatına dokunduğu herkese eğitim aşkını aşılayan bir öğretmendi. Tek sevdası Atatürk’ün izinden yürüyen genç bireyler yetiştirmekti.

Öğretmenliği döneminde binlerce eğitim verdiği öğrencilerine “Ahlâk kurallarına saygıyı, adaletli olmayı, liyakata önem vermelerini ve bilim ile hareket etmelerini” öğütledi. Öğrencileri memleketin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her noktasında onun öğrettikleri ile hastalarına dokundular.

Peki böyle bir başları hikayesi nasıl başlamıştı?

1964 yılında memleketi olan Nevşehir’in Nar kasabasında ayakkabı tamirci kalfası olarak çalışan Şaban AKPOLAT yakın arkadaşı Rıza DOĞRUL ile Ankara Yeni Şehir Sağlık Kolejinde okumaya başlar. Sağlık kolejinde arkadaşları arasında çok sevilen ve başarılı bir öğrenci olarak okulu bitirir. 1969 yılında ilk görev yeri Bolu Gerede’de radyoloji teknisyeni olarak göreve başlar. Hastanede röntgen cihazı olmadığından dolayı hastanenin ameliyathanesinde anestezi teknisyeni olarak çalışır. Şaban AKPOLAT’ın kalbi hep memleketi Nevşehir’e hizmet vermek için atmaktadır. 2 yıl Bolu Gerede'de çalıştıktan sonra röntgen teknisyeni olarak Nevşehir Devlet Hastanesine tayini çıkar.


Şaban AKPOLAT hayatını Sebahat Hanım ile birleştirmesinden dolayı Ankara’ya tayinini aldırır. Ankara Numune hastanesinde röntgen teknisyeni olarak çalışmaya başlar. Çalışırken aynı zamanda Ankara Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsünü kazanır ve eğitimciliğe ilk adımını atar.

Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsünü bitirdikten sonra Nevşehir Sağlık Meslek Lisesinde meslek öğretmeni olarak göreve başlar. Öğretmenlikte göstermiş olduğu başarıdan dolayı kısa bir süre sonra müdürlüğe kadar yükselmiştir. Müdürlük döneminde mesleki ve siyasi birçok zorluklara karşı çarpışan Şaban AKPOLAT bir dönem Tokat Sağlık Meslek Lisesine okul müdürü olarak görevlendirildi. Mücadelesinden ve adaletten bir an olsun vazgeçmez ve tekrar memleketi Nevşehir’e aynı unvan ile gelir ve buradan emekli olur. 7 yıl emekli hayatını yaşamış olan Şaban AKPOLAT Nevşehir’e 2007 yılında yeni açılan Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nda genel sekreter olarak göreve başlar.  Okulun her biriminde görevler üstlenir.  Okulun bahçesine ektiği, aşıladığı ağaçlarla da öğrencilerine verdiği eğitimdeki hassasiyetle ilgilenir. Kapadokya Meslek Yüksekokulunda, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü açıldığında asıl mesleği olan röntgen teknisyenleri yetiştirmek için Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümünün, bölüm başkanlığını yapar. Başarılı teknisyenler yetiştiren Şaban AKPOLAT öğrencilerinin sadece öğretmeni değil bir sırdaş, bir baba olmuştu. 2019 yılının başlarında elim rahatsızlığa yakalanan Şaban AKPOLAT 2020 yılının temmuz ayında hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Şaban AKPOLAT yaşamı boyunca birçok hizmette görev almıştır. Sayısız ödül almış, birçok başarıya imza atmıştır. Ama onun nazarında hiçbiri öğrencileri için döktüğü bir tek alın teri kadar değerli olmamıştır. Ömrünü adadığı öğrencilerin kalbindeki yerini almıştır ve öğrencilerinin onun öğrettikleri ile daha yapacak bir çok işleri, eğitimle aşılanacak, binlerce fidan var.


Saygı ve özlemle anıyoruz...